اتقان اسناد هویتی مردم ایران بسیار با اهمیت است ***مقام معظم رهبری*** ثبت احوال نوین، زمینه ساز توسعه پایدار ***** کارت ملی هوشمند، دروازه ورود به دولت الکترونیک

شما اینجا هستید

خانه

اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت در سال 97 برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ، اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی  استانداری در روز سه شنبه  هشتم خرداد برگزار شد .در این جلسه علیرضا آشناگر"  معاون سیاسی و امنیتی استانداری اظهار کرد: افزایش جمعیت به موازات کیفی سازی و جوان سازی آن کاری چند وجهی است و تمام دستگاه های مربوطه باید برای ابعاد مختلف این کار با یکدیگر هم افزایی و همکاری بین بخشی داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین در ادامه با تاکید بر مبادله اطلاعات جمعیتی بین دستگاه های مختلف،افزود: ارزش اطلاعات به مبادله آن است و با تحقق آن می توان به تصمیم سازی و تصمیم گیری بهتر مدیران کمک کرد

آشناگر ادامه داد: درباره مدیریت جمعیت کشور از نظر کیفی سازی و جوان سازی تحلیل های مختلفی وجود دارند اما ملاک و معیار ما در این زمینه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است.

وی با تاکید بر اینکه همه بر جوان سازی جمعیت کشور اذعان دارند،گفت: البته در جاهایی که ممکن است کیفیت و سلامت جمعیت به خطر بیافتد قطعا باید از تولدهای پرخطر جلوگیری شود.

حسن وفایی دیلمی مدیر کل ثبت احوال نیز در نشست شورای راهبردی جعیت قزوین در سال جاری با ارایه گزارشی از وضعیت ثبت وقایع چهارگانه حیاتی استان،افزود: در حال حاضر 46 درصد از جمعیت قزوین را میانسالان تشکیل می دهند و به نظر می رسد الگوی سنی سال خوردگی یعنی بالای 65 سال از سال 1425 به بعد بر ساختمان سنی جمعیت ما چیره خواهد شد.

وفایی، میزان رشد جمعیت استان قزوین طی سال های 90 تا 96 را 1.15 صدم درصد اعلام کرد.

وی با بیان اینکه افزایش امید به زندگی و کاهش باروری منجر به سال خوردگی جمعیت می‌شود،گفت: همزمان شدن این 2 عامل در روند افزایش جمعیت سالمند استان موثر است.

وفایی در ادامه به چالش های کاهش جمعیت و افزایش نرخ سالمندی اشاره کرد و گفت: کاهش تولید و نیروی کار جوان و فعال، افزایش جمعیت سالمند مصرف کننده، فرزندان کمتر و دشواری نگهداری سالمندان، برهم خوردن توازن جمعیتی و معضل های فرهنگی و اجتماعی از جمله این پیامدها است.

مریم بیدخام"   مدیرکل اجتماعی استانداری قزوین در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان قزوین که روز سه شنبه دراستانداری برگزار شد اظهارداشت: سیاست های ابلاغی جمعیت کشور از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی باید مورد توجه مدیران دستگاههای ذیربط قرار گیرد و برنامه ها در این مسیر تدوین و اجرایی شود.

وی بیان کرد: در خصوص جمعیت باید اذعان کرد خانواده های کم درآمد که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند به فرزندآوری اشتیاق بیشتری دارند ولی در میان خانواده های متوسط جامعه و متمول شاهد تک فرزندی هستیم که این روند باید فرهنگ سازی شود.

مدیرکل اجتماعی استانداری قزوین تصریح کرد: باید ابزارهای تشویقی برای افزایش جمعیت را در ادارات و جامعه مورد توجه قرار دهیم در حالی که امروز در برخی شرکتها و ادارات و یا واحدهای صنعتی اگر زنی بچه دار شود با مشکلاتی مواجه خواهد شد که ما باید این موانع را برطرف کنیم.

وی گفت: آموزش های پیش از ازدواج در میان زوج های جوان و نیز خانواده ها باید جدی گرفته شود و در این میان انتخاب زمانهای مناسب برای آموزش مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم به کاهش آمار طلاق کمک کنیم.

بیدخام اظهارداشت:پرهیز از موازی کاری و مشخص کردن وظایف کمیته ها می تواند در برنامه ریزی بهتر به متولیان امر کمک کند و ما نیز با استفاده از همه ایده ها امیدواریم بتوانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

لینکهای مهم

پیام رسانهای ثبت احوال

پایگاه اطلاع رسانی سازمان ثبت احوال کشور

لینک ادارات تابعه

ورود کاربر

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.